Iz volkovega b(r)loga

Čista vest je le simptom slabega spomina

Višek neokusnosti

Komentiraj

Objavil/a Alex van der Volk 1.11.2007 ob 15:16 ob 15:16 pod Sposojeno pismo, Zanimive stvari z neta, Šnopčki za dušo

Vedno znova se rad izognem aktualnemu dogajanju, kaj šele, da bi dvakrat na dan pisal o tem. Toda mimo stvari, ki me je pogrela danes na pokopališču v Stari gori, enostavno ne morem in nočem. Žal s seboj nisem imel fotoaparata, da bi prizor ujel na fotografijo, imam pa to srečo, da je nekaj več kot eno leto nazaj na Izklopovem forumu BigGirl razmišljala o enaki tematiki. Ker je s svojim razmišljanjem zadela žebljico na glavico, njeno razmišljanje objavljam v celoti:

Danes se mi je zgodilo, da sem šla ne eno večjih slovenskih pokopališč. In lejga zlomka, pred vhodom je stala stojnica, ki je prodajala kokice in sladkorno peno. Mislim, da tule ni potrebno veliko komentirati, kot to, da nekateri podirajo vse moralne zadržke samo za dodatni zaslužek. In prav zanima me, se je kdo ustavil in res kupil? Videla sem družino z majhnimi otroki. Seveda. Hoteli so sladkorno peno. Bo v novih generacijah mišlenje o 1. novembru, zgolj kot prostem dnevu in pokovki?

Že tako ali tako me preseneča, da si ljudje med letom ne morejo vzeti časa in prižgati sveče osebam, ki so jim nekaj pomenile. Da pa se bo zdaj obisk pokopališča lahko primerjal z obiskom kino dvorane?! Kaj mislite o tem?

Vam je res tako odveč posvetit nekaj trenutkov v spomin preminulih? Nenazadnje si sama želim, da se bo po moji smrti kdo spomnil name in mi uredil takratno bivališče in ne samo en dan pred praznikom in zgolj z namenom, da sosedi ne bodo obrekovali kaksen grob imam.

Sam mislim, da je ena najbolj priljubljenih članic Izklopa povedala vse. Torej prvi november ni več dan, ko naj bi se vsakdo spomnil na osebo, ki ga je za zmeraj zapustila, ampak se po novem že enači z zabavo, primerljivo obisku kina, ali sejma? Naj mi katerikoli ekonomist reče kar želi, ampak zame je prodajanje sladkorne pene in kokic pred vhodom na pokopališče višek neokusnosti. In pika!

 
17 odgovorov na “Višek neokusnosti”
  1. roberto - 1.11.2007 ob 15:56

    se presneto strinjam kaj pa če prodajalcu trda prede in skuša samo preživet

  2. Connard - 1.11.2007 ob 19:45
  3. Aljaž - 1.11.2007 ob 21:07

    Hmm, se popolnoma strinjam z Anjo. Zanimivo, da za 1. november zelo redko prižigam sveče, oziroma jih sploh ne. Zakaj? Ponavadi se na 1. novembra dan ne udeležim pokopališč. Raje grem dan prej ali kasneje.

    Načeloma prižigam svečke ob najdražjih ki so nas zapustili vsako drugo nedeljo in tako grobove “negujem z večno lučko” skozi vse leto in mislim, da je tako tudi prav.

    Spomniti se na nekatere enkrat na leto nam ni ravno v ponos mar ne? Če se jih čez leto ne moremo spominjati, jih lahko pozabimo tudi na prvega novembra dan.

    Pač vsak ima svoja načela, me pa zanima, kako bodo spet letos zgledala pokopališča čez en teden, kjer bo ležalo na stotine nepospravljene plastike, ravno zaradi tega, ker se sosed pred sosedom dokazuje, kdo ima več sveč na grobu.

    Pa prijetne praznike, Aljaž

  4. majrim - 1.11.2007 ob 21:16

    saj ne poznamo več meje okusnega…v končni fazi tega ne bi smeli niti dovoliti…pa če pomisliš ni to niti čudno,ko pa se nekateri spomnejo le enkrat v letu prit na grob - meni je to dosti bolj žalostno..

  5. Aljaž - 1.11.2007 ob 21:30

    Pa še to, čeprav državni organ ne predpisuje izobešanja zastave za prvi november, jo vseeno izobesim, tako kot tudi dan pred tem.

  6. Alex van der Volk - 1.11.2007 ob 22:19
    Alex van der Volk

    @Roberto: Mislim da še sam ne verjameš v to teorijo. Če mu pa gre resnično tako slabo, da mora ob takšnih situacijah prodajati sladkorno peno, potem naj zapre vse skupaj in se spravi v tovarno za tekoči trak. Mogoče zveni malo kruto, ampak takšno je pač moje mnenje

    @Connard: Hm, nerad se ponavljam, ampak spet nimam pojma kako ta strip sovpada z današnjo tematiko

    @Aljaž: Saj točno o tem sem pisal pa v prejšnjem ptrispevku, čeprav ne dvomim, da si ga prebral. Jaz sicer po pravici povem, da grobe obiskujem resnično samo dvakrat na leto in še takrat imam nato zaradi žalosti ves dan pokvarjen. Hja, mogoče pa bi moral začeti hoditi malo več, kdove

    @Majrim: Kaj pa veš, najbrž ima od njega korist tudi podjetje, ki upravlja pokopališče, ker neko dovoljenje bržkone vseeno potrebuješ, da postaviš stojnico pred vhodom

    @Aljaž: Pohvalno!

  7. Andrej - 1.11.2007 ob 23:27

    Jebiga, to ti je kapitalistična družba, kjer so v pehanju za zaslužek moralni zadržki zmeraj manj pomembni in tako je folk tudi take in drugačne praznike začel izkoriščati za svoj zaslužek… poglejmo npr. samo božič, valentinovo, pa pravkar obdelani dan mrtvih itd… tudi tukaj je za marsikoga pomemben le zaslužek od rož, sveč (1. november), jaslic, jelk (božič), ljubezenskih daril (valentinovo) itd., kot pa stvari, katerim so ti prazniki dejansko namenjeni… in še nekaj glede grobov… tudi grobovi so postali en sam objekt postavljanja pred drugimi v stilu “saj imam lepo urejen grob, ampak ni dovolj lepo urejen, ker je sosedov lepši” ali “no ja, moj grob res ni najlepši, a so vsi okoli njega še slabši, tako da je vse kul”… pa to je prisotno čez celo leto, za 1. november pa pride seveda še toliko bolj do izraza… koliko ljudi vidim kdaj na pokopališču, ki najprej uredijo grob svojih svojcev, potem pa opazujejo še sosednje grobove, da ja ni slučajno na kakem od njih lepših rož (da ne govorim še o tem, da nekateri rože v ta namen celo kradejo iz sosednjih grobov)… Kako bi že rekel Adi Smolar? Vse za dober biznis, vse za velik dnar… žal je tako in s tem se bo potrebno sprijazniti… Volk, če te prav razumem, so torej danes v Stari Gori prodajali kokice in sladkorno peno?

  8. Rado - 2.11.2007 ob 09:14

    Aleks, zdaj pa povej še kaj misliš o kokicah v kinu?

  9. Alex van der Volk - 2.11.2007 ob 10:54
    Alex van der Volk

    @Andrej: Ja, na pokopališču v Stari gori, kamor sem šel z Volkcem na obisk k sajveškomu, je pred vhodom stala stojnica s sladkorno peno in kokicami, za njo pa možakar v beli halji. In zdelo se mi je primitivno. Ker lahko se je skomercializiral Božič, Velika noč, Valentinovo ipd., ampak enačiti obisk pokopališča z obiskom lunaparka pa se mi zdi milorečeno mimo

    @Rado: Hja, saj najbrž že veš odgovor. Na živce mi gre in ne oddobravam, saj ljudje z žvečenjem, mlaskanjem, srkanjem, šumenjem papirnatih vrečk motijo druge ravno toliko kot tisti, ki morajo vedno znova kaj pripomniti

    p.s.

    Rado, tole bo zvenelo resnično smešno, ker obstaja sto in eno ime s katerim me ljudje nazivajo na mojem blogu, ampak če že uporabljš ime Alex, daj ga prosim piši z iksom na koncu. Ker Alex mi je vedno bilo scensko ime, Aleksa (kot bi pravilno slovensko tudi bilo, saj iksa pač ne poznamo) pa ne prebavljam pet posto ;)

  10. homerun - 2.11.2007 ob 17:09
    homerun

    Res povsem neprimerno…in to na 1.11., dan vseh svetih…Grdo rečeno: za odstrel!

  11. Alex van der Volk - 3.11.2007 ob 17:44
    Alex van der Volk

    Tako hudo seveda ni, grdo in neokusno pa se mi zdi kljub temu

  12. Ines - 3.11.2007 ob 21:46

    jah kolega mi je ravno včeraj zgroženo razlagal, da so pri njih na pokopališču oz. pred pokopališčem prodajali hot dog, hm morda je kdo posatl lačen ob grobu, hmmmmm

    no še huje se mi zdi prodajanje hot doga pred vstopom v nekdanje koncentracijsko taborišče Auwswitz, to sem doživela na lastne oči, verjemite da si tiste hrenovke res nisem želela, posebej po 4urem sprehodu po taborišču, pa ne samo iz spoštoavnja do tamkaj preminulih, temveč te po takšnem sprehodu preprosto mine, da kaj jedel tisti dan….

  13. Alex van der Volk - 4.11.2007 ob 19:20
    Alex van der Volk

    Ufff, tega zadnjega pa si resnično ne znam predstavljati. Hot dog v Auschwitzu? Kje je tukaj sploh spoštovanje do vseh nedolžnih ljudi, ki so tam preminuli? Eh ja, gnili kapitalizem, čeprav po drugi strani moraš pomisliti tudi na to, da brez povpraševanja tudi ponudbe ne bi bilo, kaj ni tako?

  14. Ines - 4.11.2007 ob 22:15

    “brez povpraševanja tudi ponudbe ne bi bilo, kaj ni tako?”

    zdi se mi, da je to že passe, danes namreč ponudba oblikuje povpraševanje….

    dejansko nam želje vislijo…

  15. Alex van der Volk - 5.11.2007 ob 15:35
    Alex van der Volk

    Ja, mogoče je res nekaj na tem. Prav zato pa je vsa stvar še bolj nagnusna.

  16. Chiara - 5.11.2007 ob 19:20

    Zamujam, ampak kaj naj, ko pa me nekaj dni ni in imaš ti v tem času veliko navdiha za pisanje ;)

    Torej… sem ekonomistka… mogoče je to poklicna deformacija, ampak biznis je pač biznis… se pa v principu strinjam s tabo… nekatere stvari bi bilo treba malo bolj spoštovati.

    Pred 1.11. sem prebrala nekaj objav na to temo in si milsila “ja kaj pa je tako hudega, da hoče nekdo malo zaslužit - saj nikogar ne sili, da pri njem dejansko kupuje”. Potem pa sem na žalah (sicer 31.10., pa vseeno) naletela na žensko srednjih let, ki se je v somraku in utripajoči svetlobi svečk sprehajala med grobovi Z VELIKO PORCIJO KOKIC V ROKAH. Asociacija je bila popolnoma na kino dvorano! Takrat sem se pa res morala ugriznit v jezik (lažem… fantu sem kar se da na glas komentirala, kako se mi zadeva zdi neprimerna in upam, da me je slišala)!

    Tukaj dejansko največ “krivde” zvračam na potrošnika… stojnic ne bi bilo, če ne bi bilo kupcev. Res, otroku je težko dopovedati, da roza pena ne paše k dogodku, ampak odrasla oseba bi pa morala bit sposobna ločit med primernim in neokusnim!

  17. Alex van der Volk - 6.11.2007 ob 19:17
    Alex van der Volk

    Zelo lepo razmišljanje, Chiara. In pohvale, ker te ni bilo sram tega naglas povedati.

Na vrh

Komentiraj